Mesto Mikulov tip na výlet

Kaplnka sv. Šebestiána

Mesto Mikulov na Morave je skvelým miestom pre aktívny oddych i príjemné posedenia v uliciach a reštauráciach. Je to malé mestečko s bohatou históriou, ktorého dominantou je zámok na skalnom brale. Najkrajší výhľad na mesto a zámok poskytuje vyvýšenina nazývaná Svatý kopeček. Na jeho vrchu sa nachádza čerstvo zrekonštruovaná Kaplnka sv. Šebestiána. Výstup na kopec plánujte hneď ráno, kedy je tam menej ľudí a slnko ešte tak nepraží. Odmenou Vám bude ticho a panoramatický výhľad na mesto a česko-rakúske pohraničie.

Mesto je bohaté na históriu, ktorá siaha do 12. storočia, kedy bola na jeho území založená trhová osada povýšená v roku 1410 na mesto. Absolútnou dominantou je zámok, ktorý vyrástol na mieste románskeho a gotického hradu. Okrem regionálneho múzea umiestneného vo vnútri sa určite prejdite veľkými záhradami na nádvorí. Sú pekne udržiavané a plné zelene. Z hradu zamierte priamo na Kozí hrad severne nad mestom. Sú z neho krásne výhľady na celé mesto a v jeho okolí nájdete aj príjemné miesta na posedenie.

Ak Vás chytí hlad, určite navštívte Reštauráciu Sojka & Spol. Príjemne Vás prekvapí milá obsluha, veľmi chutné jedlo a skvelá uhorkovo-mätová limonáda. Ako bonus je malý obchodík na prízemí plný zdravých potravín. A kde si dať kávičku? Určite v kaviarni Kuk Bistro, kde som si dal okrem výbornej kávy aj chutný brownies. Isto varia výborne aj v iných reštauráciách, ja som však popri fotení stihol len tieto dve 🙂

Povinnou jazdou pre mesto Mikulov je ochutnávka kvalitných lokálnych vín.

Región južnej Moravy je vinohradnícky región, ktorý poskytuje nenáročné túry či už na bicykli alebo pešo. Skvelým tipom spojeným radosť so športom je práve vinárska turistika.