Slovinsko, dovolenka na desať dní

Bled, Slovinsko

Slovinsko, dovolenka na desať dní je krátky príbeh z dovolenky, príbeh o zelenej krajine plnej vody,  príjemných ľuďoch, ale aj o krásnych horách a hlbokých jaskyniach, ktoré som navštívil. Hneď v úvode však musím napísať, že krajina ma oslovila natoľko, že sa tam určite vrátim.

Na cestu do Slovinska som vyrazil v pondelok, aby som sa vyhol zápcham na cestách. Chcel som vypnúť z práce a cestou spoznávať krajinu. Aj to bol jeden z dôvodov, prečo som zastavil už pri rakúskom jazere Wörthersee. Niekoľko krát predtým som jazero obdivoval z diaľnice a tak som ho tentokrát obišiel z južnej strany. Veľkú časť pobrežia tvoria súkromné pozemky a prístup na breh je pre verejnosť takmer nemožný. Zadosťučinením bolo zastavenie v dedinke Maria Wörth, kde je možné navštíviť aj kostol na  Sv. Márie, nachádzajúci sa na malom polostrove.

Po prejdení takmer 8 kilometrového tunela Karawanks Tunnel spájajúceho Slovinsko s Rakúskom a krátkej odbočke z diaľnice smerujúcej do Ľubľany som dorazil k slovinskému jazeru Bled.

Jazero Bled je jedným z najnavštevovanejších miest v Slovinsku.

Kemp na brehu bol obsadený do posledného miesta. Dal som na odporúčania a miesto rezervoval vopred. Vonku sa teploty prehupli cez 30 stupňov a voda v jazere bola výborná na plávanie. Z preplnenej pláže pred kempom som sa prešiel trochu stranou na výbežok, odkiaľ to bolo na ostrov necelých 400 metrov. Zaplával som si na ostrov a rozhodol sa, že ho večer vyfotím na dlhú expozíciu.

Okolo celého jazera vedie chodník pre peších, ktorý využívajú ľudia na prechádzky i behanie. V blízkom okolí jazera je tiež niekoľko miest, ktoré sa oplatí navštíviť. Ja som si ako prvé pozrel kaňon Vintgar, cez ktorý tečie rieka Radovna. Nachádza sa 12 minút autom z kempu a odporúčam ísť tam skoro ráno. Keď som na obed odchádzal turisti čakali na lístky až v hodinovej rade. Ráno okrem toho, že je menej ľudí, vznáša sa nad riekou jemný opar. Kaňonom sa prechádza po drevenej lávke a okrem krásnych výhľadov po celej ceste Vás v závere čakajú dva vodopády.

Na skale nad jazerom je Blejski hrad, z ktorého je nádherný výhľad na Bled. Po skúsenosti z kaňonu som sa na hrad vydal skoro ráno. Z kempu je to okolo jazera príjemná prechádzka a v závere ľahké stúpanie po upravenej ceste a schodoch. Na nádvorí bol po deviatej ráno otvorený bar a asi traja turisti, ktorí sa chceli zvečniť s výhľadom na jazero. Vyfotil som rannú panorámu jazera Bled, kde mali práve tréning rýchlostní kanoisti. Majú tam výborné podmienky na trénovanie a pravidelne organizujú svetový pohár. Cesta späť do kempu okolo jazera bola veľmi príjemná. Na viacerých miestach si človek môže sadnúť na kávu, ľahnúť na pláži alebo sa okúpať. Tiež je možnosť požičať si loďku prípadne sa previesť na gondole na druhú stranu. Večerné posedenie v hradnej reštaurácii je dobré si rezervovať deň vopred, pretože stoly s romantickým výhľadom bývajú obsadené.

Ostrov na jazere Bled je ďalším z miest, ktoré odporúčam navštíviť. Dovezie Vás tam gondola, ale ak chcete mať viac času a spojiť prehliadku ostrova s kúpaním, odporúčam si požičať kajak. Ku kostolu na ostrove vystúpite po barokových schodoch z roku 1655 a okrem návštevy kostolnej veže si môžete kúpiť drobné suveníry prípadne niečo na zjedenie.

Mojou poslednou zástavkou pri jazere bola polhodinová túra na vrch Velika Osojnica, ktorá sa nachádza priamo nad kempom. Je odtiaľ krásna vyhliadka na celé jazero. Vezmite si čelovku a vyjdite tam pred západom slnka. Pohľad z hora keď sa rozsvietia pouličné svetlá a rozžiari mesto je nezabudnuteľný.

Ďalším zastavením v Slovinsku bol kemp pri Bohinjskom jazere. Prebudenie v kempe priamo na brehu najväčšieho slovinského jazera má svoje čaro. Hmla, ktorá sa večer nasunie nad jazero sa ráno rozpustí a Váš ešte zaspatý pohľad nad kopce oproti rušia iba kajakári jazdiaci po hladine.

Od jazera sa dajú podnikať túry alebo sa vyviezť lanovkou do lyžiarskeho strediska Vogel, ktoré leží priamo nad jazerom. Prípadne môžete zdolať 8 kilometrovú túru, ktorá Vás privedie do strediska z južnej strany. Ide sa po strmej zvážnici s prevýšením viac ako 1000 metrov. Ja som si ju vybehol a druhý deň som absolvoval 30 kilometrovú trasu od jazera Bohinj do doliny Triglavských jazier. Na túre Vás prekvapí ostré stúpanie v stene nad Chatou pri Savici a poteší ľahká turistická trasa dolinou. Cestou prejdete okolo Triglavských jazier, v ktorých sa kúpali turisti. Prvou zástavkou je chata pri Triglavských jazerách (1685m) a ďalšou chatou na trase je Zasavska chata na Prehodovcih (2071m).

Ľahšou túrou je prechádzka od jazera Bohinj do doliny Voje a kaňonu Mostnica. Je to 25 kilometrov s prevýšením 245 metrov až k vodopádu Mostnica. Kaňon je úzko a hlboko vrezaný do vápencovej skaly, ale sú miesta kde sa dá zísť až k rieke. Aj napriek tomu, že teplota ukazovala vyše 30 stupňov, na dne kaňona bolo o 5 stupňov menej. Voda bola osviežujúca a možnosť kúpať sa v kryštálovo čistej rieke využilo viacero ľudí.

Slovinsko má okrem krásnych hôr aj kus pobrežia pri Jadranskom mori. Síce sa jedná iba o 46km no mestá Portorož a Piran sa skutočne oplatí vidieť. Boli preto ďalšou zástavkou na mojej ceste po Slovinsku. Jedná sa o turistické letoviská s bohatou históriou. Portorož je preslávená kasínami a početnými hotelmi na Pobreží, zatiaľ čo Piran je historické mesto s úzkymi uličkami a krásnym západom slnka. Okrem prechádzky mestom, výborných reštaurácií a osviežujúcej jadranskej zmrzliny, som si v Pirani zaplával pri mestskej pláži. Celý deň bola plná dovolenkárov, ktorí  sa večer presunuli do reštaurácií na pobreží.

Keďže teplota v auguste vystúpila cez deň nad 35 stupňov Celzia najlepším ochladením pri ceste do slovinského hlavného mesta Ľubľana bola zástavka v Skocjanskej jaskyni. Jedná sa o komplex podzemných jaskýň vytvorených riekou Reka, ktorý je zaradený medzi pamiatky UNECSO. Podzemné priestory, v ktorých je teplota 12 stupňov sú svojou výškou viac ako 100 metrov obrovské. Vnútri je zakázané fotiť a preto som mohol miesto pozerania do objektívu naplno precítiť ich monumentálnosť. Až tam dole si človek uvedomí silu prírody.

Keďže Slovinsko nie sú iba hory a voda, bolo mojou poslednou zástavkou na ceste hlavné mesto Ľubľana, ktoré ma napriek nie príliš lichotivým referenciám od známych príjemne potešilo. Jedná sa o mesto počtom obyvateľov o polovicu menšie ako Bratislava, ale historická časť s početnými reštauráciami a kaviarňami na brehu rieky Ľubľanica je pre turistov silne návyková. V centre mesta sa nachádza kompletne zrekonštruovaný hrad. Dostanete sa naň po 15 minútach pešej chôdze alebo sa na vrch vyveziete lanovkou či autom. Z hradnej veže je krásny výhľad na celé mesto, ktoré je na rozdiel od Bratislavy celé zelené. A nie je to len veľkým zastúpením parkov, ale aj triedením odpadu.

Slovinsko sa môže pochváliť aj prvenstvom, ktoré Ľubľana získala v súťaži Európske hlavné zelené mesto 2016.

Po desiatich dňoch cesty cez Slovinsko sa vraciam na Slovensko plný pozitívnych zážitkov. I keď je na prvý pohľad rozdiel medzi oboma štátmi len v jednom písmene, slovinský prístup k turistom a k cestovnému ruchu je od toho nášho o pekných pár miest vpredu. Vo väčšine miest sa dalo dohovoriť anglicky, všade majú voľne dostupné mapky a prospekty plné skvelých rád a odporúčaní na výlety, samozrejme tiež v angličtine. A neviem, možno to bolo vďaka turistom, ale všetci ľudia boli milí, vysmiati a ochotní poradiť či pomôcť. Ak uprednostňujete aktívnu dovolenku pred vylihovaním na pláži rovnako ako ja, skutočne Vám návštevu Slovinska odporúčam.

Slovinskom som precestoval zo severu na juh a z východu na západ. Na ceste, ktorá mala vyše tisíc kilometrov som zažil toľko, že sa to do tohto krátkeho príspevku nezmestí. Ak Vás zaujala cesta, fotografie, prípadne sa chcete na niečo opýtať, napíšte to do komentárov, rád Vám odpoviem.