Lednicko-valtický areál musíte vidieť

Zámok Valtice

Lednicko-valtický areál je komplex kultúrnych a prírodných pamiatok zaradených do svetového a kultúrneho dedičstva UNESCO, ktorý bol vystavaný rodinou Liechtenstein v 18. storočí. Z Bratislavy  je vzdialený len hodinku cesty autom.

Je krásny deň a vy by ste radi vypadli z Bratislavy niekam mimo? Máte chúť zájsť do prírody, prejsť sa, ľahnúť si na lúku a dať si v malej reštaurácii dobrý obed? Potom Vám odporúčam navštíviť Lednicko-valtický areál v Českej republike, ktorí naplní vaše túžby a vy budete po celom dni odchádzať spokojní a príjemne unavení.

Celý Lednicko-valtický areál nechala postaviť rodina Liechtenstein, ktorá sa v roku 1249 usadila v Ledniciach.

Na konci 18. storočia začala budovať komplex budov a záhrad, ktorý zvykli v tom čase volať aj „Záhradou Európy.“ Centrom areálu sú Zámky v Ledniciach a Valticiach. Ja som najskôr navštívil Zámok vo Valticiach, ktorého záhrada je voľne prístupná. Mestečko Valtice má krásne námestie, kde nájdete stánky s občerstvením a suvenírmi. V centre majú aj veľa reštaurácií.

Na kopci nad mestečkom Valtice je výrazná vyhliadková stavba Kolonáda na Reistně, ktorá je tiež súčasťou Lednicko-valtického areálu. Okolie je voľne prístupné pre turistov a za malý poplatok sa môžete pokochať aj výhľadom z vrchu.

Mestečko Lednice je oproti Valticiam o poznanie rušnejšie, s väčším počtom turistov, cyklistov a reštaurácií. Hlavným magnetom je pre nich Zámok Lednice a rozsiahla zámocká záhrada. Lednický zámok získala rodina Liechtenstein v roku 1249 a do roku 1939 bol ich hlavným sídlom. Interiér zámku som nemal čas si pozrieť, ale prešiel som si zámocku záhradu, ktorá je skutočnou lahôdkou. Nachádza sa tam sústava prepojených rybníkov aj rozhľadňa Minaret.

A samotný Zámok Lednice je takmer ako vystrihnutý z rozprávky. Dnešná podoba zámku, ktorý bol hlavným sídlom rodiny Liechtenstein, pochádza z rokov 1846-1858, kedy ho nechali prestavať na reprezentačné letné sídlo v duchu anglickej gotiky.

Za mestečkom Lednice je vybudovaný Mlýnsky rybník, na brehu ktorého je Apolónov chrám. Bol postavený na začiatku 19. storočia pre spríjemnenie života rodu Liechtenstein. Po zaplatení vstupného sa dostanete aj na strechu, z ktorej je nádherný výhľad na Mlýnsky rybník a celé okolie.

Lednicko-valtický areál je výborné miesto, kde môžete aktívne relaxovať a oddýchnuť tak od každodenného stresu.